• Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/miygonuldensevenler
  • https://twitter.com/MiY_DER
fghfgh
Gelecek Hafta

SOSYAL MEDYA
SSSSS


Nihat KADIOĞLU
nihatkadioglu@hotmail.com
YALAKALAR İSTANBUL'A...
13/05/2015

      Türk futbolunun önündeki en büyük engel 81 ilin sadece bir ili desteklemesidir diye söylenmiş bir söz var. Ne yazık ki biz Anadolu takımı taraftarları Süper Lig'de senede 6 kez bu sözün doğruluğuna bizzat şahit oluyoruz. Geçmişten beri Anadolu'nun herhangi bir bölgesinde İstanbul'a isterse 2000 km uzaklıkta da olsa doğan çocuklara hep 3 büyütülmüş İstanbul takımından biri tutturulur. Bu ülkemizde yıllardır böyledir insanlar hiç görmediği bir şehrin belki de hiçbir zaman stadına gidemeyeceği bir takıma kendilerini bağlı hisseder ve çocuklarına da bunu aşılarlar. Bunun en büyük sebebini o 3 büyütülmüş kulübün 24 saat tüm kanallarda boy göstermesine bir diğer deyişle medyatik kulüpler olmalarına bağlıyorum.

       Biz Mersin olarak 2011 yılındaki şampiyonluktan önce tam 29 sene Süper Lig'den mahrum kalmış bir kentiz. Çeyrek asırdan daha uzun bir süre kendilerini en üst seviye ligde temsil edecek bir takımın olmayışı sebebiyle bu şehrin çocuklarının medyatik takımların göz kamaştırıcılığına kapılmaları çok doğaldır.Şu an fanatik Mersin İdman Yurdu'luyum diyen bir çok insanın geçmiş yıllarda bu 3 takımdan birine gönül verdiğini söylesem sanırım yalan söylemiş olmam. Ama ne mutlu o insanlara ki doğru yolu görmüş ve kendilerini temsil eden renkleri seçmişlerdir. Her İstanbul takımı maçında olduğu gibi ligin 31.haftasında oynanan Mersin İdman Yurdu-Galatasaray maçında da şahit olduk ki hala kendini temsil eden takımın kim olduğunun farkına varamayan birçok Mersinli var. Mersin İdman Yurdu tribünlerine Galatasaray formaları ile girmiş ve bu şehrin temsilcisi gol yediğinde sevinen birçok sözde Mersinli dün yine tribünlerdeydi. Daha da acı olan şu ki Kulüp yöneticilerimizin oturduğu tribünlerde ve localarda da bu insanlar bir hayli fazlaydı. Şimdi dün Mersin İdman Yurdu'muz yani bu şehrin en üst seviye ligde ki tek temsilcisi gol yediğinde çığlık atarak sevinen sözde taraftar özde İstanbul Yalakası kesime soruyorum bu takım 2011 öncesinde olduğu gibi bir alt lige düşse mutlu mu olacaksınız ? O hastası olduğunuz 1000 km ötedeki şehri temsil eden takımlarınızı çıplak gözlerle izleme fırsatını size sunan yine bu kentin takımı olan Mersin İdman Yurdu'dur. Bu takım eğer buralarda olmasa hepiniz tuttuğunuz takımların televizyon başında kölesi olmaya devam edeceksiniz. Çünkü ben hiçbirinizin fedakarlık yapıp sözde büyük bir aşkla bağlı olduğunuz o takımlarınız için 1000 km yol gideceğini sanmıyorum. Öyleyse gönül verdiğiniz takım gol atsa dahi susup kendi şehrinin takımına saygısızlık yapmamak varken neden Şerefsizce sevindiniz ?

       İstanbul takımının sözde taraftarlarıyla her yıl yaşanan bu sıkıntılar ortada şimdi de çuvaldızı kendimize batıralım. Mersin İdman Yurdu taraftarları bilindiği üzere ülkenin sayılı taraftar gruplarından birine sahip. Yıllarca alt liglerde gitmediği deplasman kalmamış bu taraftar nedense Süper Lig sonrası büyük bir rehavete kapıldı. Alt liglerde mücadele ederken deplasmana gelen taraftara kendilerine ayrılan bölümde dahi rahatsızlık veren o itici güç nedense İstanbul takımı taraftarlarının Mersin İdman Yurdu tribünlerinde at koşturmasına genel anlamda tepki veremiyor. (Verilen münferit tepkileri ayrı tutuyorum) Bu durumun en büyük sebebi ise taraftarlarımızın kendi içinde bölünmüş olması. Şöyle bir bakıyoruz Mersin İdman Yurdu tribünlerinin lokomotifi olan Şeytanlar Grubu tek başına mücadele etmeye çalışıyor ama kitlesi belli Güney Kale Arkasından başka diğer 3 tribüne hükmedemiyor. Şeytanlara küsmüş bir kitle daha var ki bu kitle öyle az buz değil belki de Şeytanlar Grubundan daha büyük. Bu taraftarın birlik olduğu zaman 2011 Bolu maçı ve 2014 yılındaki Samsun finalinde tribün bazında neler yapıldığına tüm Türkiye şahit oldu. Ancak bu birlikteliğimizi şimdiye kadar ki hiçbir İstanbul maçında gösteremedik. Dün oynanan maçta birçok kişi 90 dakika Galatasaray tribünlerinin sesinin geldiğini söylüyor ve haklılar da. Aynı şekilde  Şeytanlar Grubu da 90 dakika gırtlak patlattı ancak diğer tribünlerden destek gelmediği için etkisiz kaldı ve böylece kendi içinde ayrılmamış, tek yumruk olan Galatasaray tribününün sesi daha fazla çıktı.

   Ben inanıyorum ki biz Mersin'deki maçlarda birlik olur ve tüm tribünler ortak hareket edersek rakip taraftar değil 1.250 kişi 2.500 kişide olsa kimse bizi susturamaz.Hafta sonu yine evimizde bir diğer İstanbullu Fenerbahçe'yi ağırlayacağız. Yine aynı olayların yaşanması muhtemel ancak umarım artık gerek yöneticilerimiz gerekse taraftarlarımız sorumluluklarının farkına varır ve bu düzen yıkılır.

        674 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

     14/05/2015 13:28

Mukemmel bir yazi olmus. Tespitler super. Suan Turkiyede taraftarlar arasinda bloklasmalar olustu. Anadolu takimlari Istanbul takimlarina karsi guc birligi yapiyorlar. Trabzon Bursa Ankaragucu bir blokta toplandilar .Mersinde bu blogun icine girip Istanbula karsi mucadeleye girmelidir. Fakat en onemlisi kendi icinde birligi saglamasi ve Istanbulu dusman gormesidir.
Hakan ŞAVK

Yazarın diğer yazıları

İĞNEYİ KENDİNE ÇUVALDIZI BAŞKALARINA ... - 18/04/2016
.
AYNI MERSİN, AYNI İDMAN YURDU ! - 21/09/2015
Mersin İdman Yurdu'nda geçtiğimiz hafta oynanan Osmanlıspor maçının ardından teknik direktör Mesut Bakkal ile yollar ayrıldı.
LİG TV'Yİ KINIYORUM ! - 13/09/2015
Galatasaray-Mersin İdman Yurdu maçına dair..
SEZON SONU DEĞERLENDİRMESİ - 16/06/2015
YOL TARİFİ ; AVRUPA'YA NASIL GİDİLİR ? - 04/05/2015
.
DAHA GÜÇLÜ BİR İDMAN YURDU İÇİN - 23/04/2015
DAHA GÜÇLÜ BİR İDMAN YURDU İÇİN
SORUN NEREDE? - 14/03/2014
Dernek Başkanımız Nihat KADIOĞLU'nun Mersin İdman Yurdu'nda son yaşanan olaylar hakkındaki köşe yazısı
OLMASAYDI SONUMUZ BÖYLE ! - 25/04/2013
Yıllardır hayalini kurduğumuz şu Süper Lig, hani Vanspor'la, Tokat'la, Beykoz'la, kasaba stadlarında oynarken acaba birgün bizde çıkabilirmiyiz ki dediğimiz Süper Lig'den düşmek bu kadar kolaymıydı ?
SON ÜÇ YILIN DEĞERLENDİRMESİ - 24/12/2012
Yıllardır futbolu takip eden ve tuttuğu takımın maçları rahat bir şekilde arkasına yaslanıp izleyen tamamen huzurlu bir sezon geçireniniz varmıdır desem kimler evet şu sezon gayet rahattık diyebilir?
 Devamı